Proudly Sponsored by
0
Items : 0
Subtotal : $0.00
View CartCheck Out
Proudly Sponsored by
0
Items : 0
Subtotal : $0.00
View CartCheck Out

Exciting times for Tahs as Crosthwaite leads boys into action – Round 1 Teams vs Easts

The TravelSim Waratahs last night announced the teams to take on Easts in the opening round of the 2016/17 season at a gala lunch at the new Gio Restaurant at Harbord Diggers. After an amazing pre-season in which our players worked as hard as they ever have, it is great to be so close to finally get out on the park and chase some more silverware.

1st grade Skipper Adam Crosthwaite is looking forward to leading the boys into action and is very excited about the depth for his 1st grade squad as well as across the entire club. HIs 1st grade side is almost at full strength with Mickey Edwards to only absent player, coming back from 12 months on the injured list in 2nd grade.

Speaking of the mighty 2’s, Jack Ritchie takes charge of the side that includes the returning Logan Weston as well as Andrew Jamieson who will be making his debut for the club from Bankstown after moving to the Northern Beaches.

3’s are once again led by the ageless Warren Evans who has an extremley strong side for the round 1 fixture, while 4th grade fields a side very similar to their semi-final team from last season. 5th grade have an older look for Round 1 with Ross Trewartha returning and Archer, Cohen and Wheeler all making their debuts for the Tahs after coming over from our Warringah Shires brothers.

QUICK LINK  Celebration Details for Michael Shepheard

It promises to be a strong start for the Tahs, however our depth will be tested from the outset against the always tough Easts. Good luck to all grades and we look forward to a few songs to start the campaign!

Up the Tahs!

First Grade v Easts, Manly Oval
Saturday 24th September
Play commences: 9.30am

1. Adam Crosthwaite (c)
2. James Crosthwaite
3. Jay Lenton (+)
4. Ahillen Beadle
5. Steve O’Keefe
6. Cameron Merchant
7. Ryan Farrell
8. Taylor Beatty
9. Matt Alexander
10. Nick McLachlan
11. Michael Visser

Second Grade v Easts, Waverley Oval
Saturday 24th September
Play commences: 9.30am

1. Jack Ritchie (c)
2. Jarrod Rawlings
3. Tom Kaye
4. Logan Weston
5. Sam Webber (+)
6. Sam Gainsford
7. Jack Carden
8. Joe Graham
9. Andrew Jamieson
10. Mickey Edwards
11. Matty White

Third Grade v Easts, Grahams Reserve
Saturday 24th September
Play commences: 9.30am

QUICK LINK  Donate to win with Burdekin

1. Warren Evans (c)
2. Billy D’Arcy
3. Luke Edgell
4. Aidan Baker
5. Jordan Daly
6. Aiden Bariol (+)
7. Zac Trewartha
8. Arshdeep Virdi
9. Dylan Marshall
10. Ryan Bishop-Perrett
11. Josh Wigney

Fourth Grade v Easts, Snape Park
Saturday 24th September
Play commences: 9.30am

1. Max Burgess (c)
2. Adam Gummer
3. Will Wolter
4. James Boyer (+)
5. James Crombie
6. Toby Poole
7. Isaiah Vumbaca
8. Jacob Graham
9. Dan McKenna
10. Sam Alexnader
11. Ben Falconer

Fifth Grade 
vs Easts, Mike Pawley Oval
Saturday 24th September
Play commences: 9.30am

1. Simon Waddington (c)
2. Will Outred
3. Nick Cohen
4. Ned Hole
5. Ross Trewartha
6. Dominic Wheeler (+)
7. Jonah Anderson
8. Brad Wilson
9. Alex Bain
10. Glyn Archer
11. Michael Counsel

Fifth Grade Squad
1. Will Akhurst
2. Abhijeet Virdi
3. Hayden Brown
4. Matt Brewster
5. Lachie Kerr
6. Jacob O’Sullivan

Players unavailable for selection (5)
Jack Edwards (Junior Rep Duties), Ollie Davies (Junior Rep Duties), Ben Kittlety (away), Sam Hole (away), Jack Pickering (Rep Hockey)

Leave a Reply