Proudly Sponsored by
0
Items : 0
Subtotal : $0.00
View CartCheck Out
Proudly Sponsored by
0
Items : 0
Subtotal : $0.00
View CartCheck Out

Minimal changes made to sides as Manly start to hit form across the board – Men’s and Women’s Teams 21-22 November 2020/21

The Styleness Manly Warringah Waratahs have named sides for Men’s 3’s, 4’s and 5’s Round 4, PG’s Round 4, and Women’s 2’s, 3’s and Brewers round 6. This week see’s Men’s 1’s and 2’s play the 2nd day of their match against Randy Petes, while 3’s, 4’s, and 5’s play a One-day match against the same opponents. Women’s 2’s and 3’s both play Campbelltown-Camden in T20’s, while Brewers face Sydney. PG’s and 1st grade T20 are involved in a double header against local rivals Gordon at Chatswood Oval on Sunday.

Last week saw strong performances across the board for most grades, with all Women’s teams getting up, Men’s 3’s and 4’s taking the points, as well as 1st grade taking 1st innings points within the first day, guided by a momentous century from Jack Edwards. Men’s 2’s also piled on 346 off the back of a ton from Isaiah Vumbaca.

Men’s 3’s keep an unchanged 11, after a demolition job from the side last week, thanks to a 5fa from the big man Josh Seward. 4’s also remain unchanged, while 5’s welcome back Liam Dinan, to replace James Waddington who is out injured.

PG’s and 1st grade T20 play in a double header at Chatswood Oval this coming Sunday, with both sides naming an unchanged team list, as PG’s look to go 4/4 and 1’s look to bounce back after the loss to Sydney.

Brewer Shield have recently found some form as their winning streak continues. The team is strengthened even further this week as they welcome back form player Ellie James.

Women’s 2’s look to be on a roll as they have enjoyed back to back wins, more than enough reason to leave the side unchanged.

QUICK LINK  Brewers blast away opponents and Hadley takes eight - Weekend Wrap 26th/27th Nov 2022

Women’s 3rd Grade have multiple inclusions returning to the side, with Sarah Gordon, Helen Hull and Emma Lyon all being added to the side.

Good luck to all teams. Go Manly.

Men’s 1st Grade – Two Day Match
Round 6 vs Randwick-Petersham @ Manly Oval
10:30am start

1. Ben Bryant
2. Joel Foster
3. Ollie Davies
4. Jay Lenton (+) (c)
5. Cameron Merchant
6. Ahillen Beadle
7. Jack Edwards
8. Elliot Herd
9. Steve O’Keefe
10. Jake Carden
11. Ryan Hadley

Men’s 2nd Grade – Two day match
Round 6 vs Randwick-Petersham @ Coogee Oval
10:30am start

1. Matt Brewster (+)
2. Logan Weston
3. Joel Davies
4. Sam Gainsford (c)
5. Jacob O’Sullivan
6. Isaiah Vumbaca
7. Tom Kaye
8. Ned Hole
9. Andrew Jamieson
10. Andrew Hicks
11. Ryan Bishop-Perrett

Men’s 3rd Grade – One day match
Round 4 vs Randwick-Petersham @ Grahams Reserve
10am start

1. Sam Webber (+)
2. Max Webber
3. Jordan Daly
4. Zac Trewartha
5. Sam Hole (c)
6. Neal Prowse
7. Josh Wigney
8. Alex Bain
9. Michael Counsell
10. Lachlan Trewartha
11. Josh Seward

Men’s 4th Grade – One day match
Round 4 vs Randwick-Petersham @ Petersham Oval
10am start

1. Nick Cohen
2. Adam Gummer (c)
3. Oscar Lucius (+)
4. Jake Osborne
5. Dom Wheeler
6. Lachlan Charles
7. Andrew Boulton
8. Roop Dhillon
9. Lachlan Kerr
10. Jack Hobson
11. Glyn Archer

Men’s 5th Grade – One day match
Round 4 vs Randwick-Petersham @ Mike Pawley Oval
10am start

1. Jack Melchiore
2. Ky Broome
3. Charlie Johnston
4. Alec Duly
5. Reiley Dunlop (+)
6. Billy O’Brien
7. Evan Dunnachie
8. Andrew Rochford (c)
9. Ollie Melville
10. josh Cooper
11. Liam Dinan

QUICK LINK  Women look to continue winning form - Men's and Women's Team list 6th November 2022/23

Kingsgrove sports T20 Cup – T20 match
Round 8 vs Gordon @ Chatswood Oval
2:30pm start

1. Jay Lenton (c) (+)
2. Jack Edwards
3. Ollie Davies
4. Joel Foster
5. Ahillen Beadle
6. Ben Bryant
7. Elliot Herd
8. Steve O’Keefe
9. Jake Carden
10. Ryan Hadley
11. Josh Seward
12. Isaiah Vumbaca
13. Jacob O’Sullivan


Poidevin Gray – T20 Match
Round 4 vs Gordon @ Chatswood Oval
10am start

1. Matt Brewster
2. Joel Foster
3. Ollie Davies
4. Joel Davies
5. Jack Edwards
6. Jacob O’Sullivan
7. Isaiah Vumbaca
8. Ned Hole
9. Jake Osborne
10. Josh Seward
11. Jack Hobson
12. Lachie Trewartha
13. Ollie Melville

Unavailability list for Men’s teams:

– Ryan Farrell
– Mickey Edwards
– Billy Lindsey
– James Waddington

Women’s 2nd Grade – T20 Match
Round 6 vs Campbelltown-Camden @ Manly Oval

2pm start
1. Niamh Bullen
2. Mikaela Turik (c)
3. Claire Waddington
4. Hannah Woolf (+)
5. Charley Camburn
6. Renee Hough
7. Annabel Hutt
8. Sienna James
9. Natalie Jonkers
10. Chelsea Mclerie
11. Kristie Crawford
12. Zara Shipp


Women’s U18 Brewer Shield – T20 match
Round 6 vs Sydney @ Manly Oval
10am start

1. Natalie Guyot (c)
2. Ruby Gruber (+)
3. Eliza Henry
4. Emily Horstead
5. Gemma Lacey
6. Jessica Manning
7. Laura Judson
8. Sallie Molyneux
9. Abbey Melville
10. Chloe Osborne
11. Kate Salmon
12. Ellie James

Women’s 3rd Grade T20
Round 6 vs Campbelltown-Camden @ Raby Oval 3
12:30pm
start
1. Charlotte Ambler
2. Abby Taylor
3. Sarah Gordon
4. Emma Lyon
5. Stephanie Hughes (+)
6. Jessica Kaye
7. Sallie Molyneux
8. Mia Nel
9. Helen Hull
10. Olivia Hough (c)
11. Jasmin Wilson
12. Renee Hough