Proudly Sponsored by
0
Items : 0
Subtotal : $0.00
View CartCheck Out
Proudly Sponsored by
0
Items : 0
Subtotal : $0.00
View CartCheck Out

Waratah’s Prepare for Crunch Round – Team Selections Round 10 v North Sydney + Womens 3rd Grade

A strong performance from the middle and lower grades saw Manly take home 3 wins against Hawkesbury on the weekend. The Waratahs will be looking to carry over the momentum into this weekend against a strong North Sydney side who are travelling well in First Grade but struggling in the lower grades.

First Grade welcome in Doonan after an injury set back, Davies from representative duties and Beard after some strong performances in Second Grade. Wilson returns to Second Grade after missing the last round. Vumbaca rejoins Third Grade after being away and Fifth Grade warmly welcome Billy D’Arcy for his first game of the season.

First Grade v North Sydney @ North Sydney Oval
Saturday 19th + Sunday 20th January
Play commences: 10:30am

  1. Logan Weston
  2. Ryan Farrell
  3. Ahillen Beadle
  4. Ollie Davies
  5. Cameron Merchant (c)
  6. Tim Doonan (wk)
  7. Joel Foster
  8. Aaron Beard
  9. Joe Graham
  10. Ryan Hadley
  11. Michael Visser
QUICK LINK  Battle of the Spit in T20 double header - Men's and Women's teams October 29-30 2022/23

Second Grade v North Sydney @ Manly Oval
Saturday 19th January
Play commences: 10:00am

  1. Max Webber
  2. Ned Hole
  3. Sam Gainsford (c)
  4. Tom Kaye
  5. Ash Virdi
  6. Jake Carden
  7. Brynn Mendel (wk)
  8. Andrew Hicks
  9. Andrew Jamieson
  10. Brad Wilson
  11. Hamish Starr

Third Grade v North Sydney @ North Sydney Oval 2
Saturday 19th January
Play commences: 10:00am

  1. Matt Brewster (wk)
  2. Sam Hole
  3. Zac Trewartha
  4. Dom Wheeler
  5. Joel Davies
  6. Isaiah Vumbaca
  7. Nick McLachlan (c)
  8. Alex Bain
  9. Andrew Somerville
  10. Ryan Bishop-Perrett
  11. Michael Counsell

Fourth Grade v North Sydney @ Graham’s Reserve
Saturday 19th January
Play commences: 10:00am

  1. Nic Cohen
  2. Adam Gummer (c)
  3. Will Akhurst
  4. Lachlan Charles
  5. Jake Osborne
  6. James Crombie
  7. Jacob Graham
  8. Oscar Lucius (wk)
  9. Josh Seward
  10. Josh Wigney
  11. Andrew Rochford

Fifth Grade v North Sydney @ Tunks Park
Saturday 19th January
Play commences: 10:00am

  1. Billy D’Arcy
  2. James Buchanan
  3. Sam Jones
  4. Sam Barnett
  5. Ollie Melville
  6. Dylan Marshall (c)
  7. Jordan Brewster
  8. Reiley Dunlop (wk)
  9. Ben Falconer
  10. Lachlan Trewartha
  11. Jack Hobson
QUICK LINK  Women's sides head out West- Men's and Women's Team Lists 3-4 December 2022/23

Unavailable
Jack Edwards
Steve O’Keefe
Taylor Beatty
Mickey Edwards
Luca Franks
Chris Green
Jordan Daly
Jack Pickering
Jay Lenton
Elliot Herd
Alec Duly
Jesse Moffatt
Jacob O’Sullivan
Sam Webber

Manly’s Third Grade Women’s side continue their T20 competition this weekend with another double header, this time against Bankstown.

Third Grade Womens v Bankstown @ Grahame Thomas Oval
Saturday 12th January
Game 1: 12:30pm
Game 2:  3:30pm

  1. Mia Waddington (c)
  2. Kristie Crawford (vc)
  3. Sarah Gordon
  4. Natalie Guyot
  5. Olivia Hough
  6. Renee Hough
  7. Alicia Humphrey
  8. Sienna James
  9. Isabelle Keene
  10. Gemma Lacey
  11. Jess Mulcahy
  12. Claire Waddington

Go Manly!