Proudly Sponsored by
0
Items : 0
Subtotal : $0.00
View CartCheck Out
Proudly Sponsored by
0
Items : 0
Subtotal : $0.00
View CartCheck Out

Finals Spots Up For Grabs – Round 15 Team selections vs Blacktown + 3rd Grade Womens, Brewers and U15’s

After a tough round of cricket against a strong Eastern Suburbs side, Manly Waratahs will be looking to nab a finals position in grades three, four and five. A win for Third Grade will guarantee a top 3 finish and home final whilst Fourth Grade play a must win game. Fifth grade will need a bonus point win and a few results to go their way.

Jack Edwards returns to 1st Grade this week which allows Lenton to return to keeping duties and Sam Webber rejoins Second Grade. Jake Carden returns to Second Grade with Josh Wigney whilst Ned Hole and Andrew Hicks come back into Third Grade. Sommerville and Mendel strengthen the Fourth Grade squad whilst Rochford and Lucius slot back into Fifth Grade.

First Grade v Blacktown @ Manly Oval
Saturday 9th March
Play commences: 10:00am

  1. Logan Weston
  2. Jack Edwards
  3. Ahillen Beadle
  4. Ollie Davies (c)
  5. Jay Lenton (wk)
  6. Cameron Merchant
  7. Ryan Farrell
  8. Joe Graham
  9. Mickey Edwards
  10. Michael Visser
  11. Ryan Hadley

Second Grade v Blacktown @ Joe McAleer Oval
Saturday 9th March
Play commences: 10:00am

  1. Max Webber
  2. Sam Gainsford (c)
  3. Arshdeep Virdi
  4. Tom Kaye
  5. Sam Webber (wk)
  6. Elliot Herd
  7. Jake Carden
  8. Andrew Jamieson
  9. Brad Wilson
  10. Hamish Starr
  11. Josh Wigney
QUICK LINK  Tahs Launch Waratahs in the Workforce Program

Third Grade v Blacktown @ LM Graham Reserve
Saturday 9th March
Play commences: 10:00am

  1. Matt Brewster (wk)
  2. Ned Hole
  3. Sam Hole
  4. Zac Trewartha
  5. Jacob O’Sullivan
  6. Isaiah Vumbaca
  7. Nick McLachlan (c)
  8. Andrew Hicks
  9. Alex Bain
  10. Ryan Bishop-Perrett
  11. Michael Counsell

Fourth Grade v Blacktown @ Jim Hanshaw Oval
Saturday 9th March
Play commences: 10:00am

  1. Nic Cohen
  2. Adam Gummer (c)
  3. Bryn Mendel (wk)
  4. Dom Wheeler
  5. Joel Davies
  6. Will Akhurst
  7. Jordan Daly
  8. James Crombie
  9. Jesse Moffatt
  10. Andrew Sommerville
  11. Jacob Graham

Fifth Grade v Blacktown @ Mike Pawley Oval
Saturday 9th March
Play commences: 10:00am

  1. Alec Duly
  2. Jake Osborne
  3. Ross Trewartha (c)
  4. Lachlan Charles
  5. Oscar Lucius (wk)
  6. Ollie Melville
  7. Josh Seward
  8. Jordan Brewster
  9. Andrew Rochford
  10. Lachlan Trewartha
  11. Jack Hobson

Unavailable
Steve O’Keefe
Taylor Beatty
Luca Franks
Chris Green
Jack Pickering
Ben Falconer
Dylan Marshall
Joel Foster
Sam Jones

After another successful T20 double header Manly’s Third Grade Women’s side have booked themselves a semi-final match against Gordon.

QUICK LINK  Junior Manly Warringah Players Selected in NSW Cricket Academy

Third Grade Women’s v Gordon @ Forsyth Park
Saturday 9th March
Game 1: 12:30pm

  1. Mia Waddington (c)
  2. Sarah Gordon
  3. Natalie Guyot
  4. Olivia Hough
  5. Renee Hough
  6. Alicia Humphrey
  7. Sienna James
  8. Isabelle Keene
  9. Chelsea McLerie
  10. Robyn Medley
  11. Abby Taylor
  12. Claire Waddington

The Brewer Shield side will be facing off against Northern District Gold at Manly oval this Sunday.

Brewer Shield v UTS North Sydney @ Manly Oval
Sunday 10th March
Play Commences: 10:00am

  1. Mia Waddington (c)
  2. Robyn Medley (vc)
  3. Natalie Guyot
  4. Sienna James
  5. Laura Judson
  6. Gemma Lacey
  7. Chelsea McLerie
  8. Jessica Mulcahy
  9. Chloe Osborne
  10. Kate Salmon
  11. Jasmin Wilson
  12. Hannah Woolf

After a win last weekend the U15 girls will now be looking to continue their form against Gordon at home.

Under 15’s v Gordon @ LM Graham Reserve
Sunday 10th March
Play Commences: 10:00am

  1. Mia Nel (c)
  2. Caitlin de Preez
  3. Annabelle Fegan
  4. Ruby Gruber
  5. Eliza Henry
  6. Emily Horstead
  7. Stephanie Hughes
  8. Ellie James
  9. Sophie Lowry
  10. Jessica Manning
  11. Sallie Molyneux
  12. Maya Nicey

Go Manly!