Proudly Sponsored by
0
Items : 0
Subtotal : $0.00
View CartCheck Out
Proudly Sponsored by
0
Items : 0
Subtotal : $0.00
View CartCheck Out

Exciting last round as all teams playing for finals contention – Men’s and Women’s Teams March 12-13 2021/22

The Raydel Manly Warringah Waratahs have named sides for this upcoming men’s and women’s premier cricket round. This round is the last of the regular season before finals, with added excitement as all teams playing this round being in contention for a finals spot. The men’s grades face Hawkesbury, and will play all games at home over Saturday and Sunday, due to the unfortunate weather conditions that recently hit Bensons Lane. Women’s 1st grade take on the ghosts down at Raby, while 2nd grade have a bye, and unfortunately that is the end for 2’s this season.

Jacob O’Sullivan returns to the 1st grade side, while Michael Counsell rejoins 2nd grade. 3rd grade enjoy the return of Josh Wigney to spearhead the pace attack, while Lachlan Charles returns to 4th grade. 5th grade has unfortunately been called off due to the ground being unsuitable for play.

Women’s 1st grade make just one addition with Steph Hughes returning to make up a squad of 12. 3rd grade keep a familiar squad of 13, headlined by captained Renee Hough, while Brewers make two changes with Maya Nicey and Cam Pryor returning to the side.

QUICK LINK  Hamman sits down with Baird in Leadership Podcast

Men’s First Grade – One Day Match
Round 17 vs Hawkesbury @ Manly Oval
10am start
1. Elliot Herd
2. Ahillen Beadle
3. Jay Lenton (c) (+)
4. Ryan Farrell
5. Joel Davies
6. Ben Bryant
7. Jacob O’Sullivan
8. Ryan Hadley
9. Jake Carden
10. Greg West
11. Steve O’Keefe

Men’s Second Grade – One Day Match
Round 17 vs Hawkesbury @ Manly Oval on Sunday
10am start
1. Matt Brewster (+)
2. Ned Hole
3. Cameron Merchant
4. Logan Weston
5. Sam Gainsford
6. Isaiah Vumbaca
7. Zach Trewartha
8. Tom Kaye
9. Josh Seward
10. Michael Counsell
11. Andrew Jamieson (c)

Men’s Third Grade – One Day Match
Round 17 vs Hawkesbury @ Grahams Reserve
10am start
1. Sam Hole (c)
2. Jordan Daly
3. Neal Prowse
4. Ellis Raymond
5. Lachie Coyte
6. Roop Dhillon
7. Alex Bain
8. Sam Webber (+)
9. Lachie Trewartha
10. Evan Dunnachie
11. Josh Wigney

Men’s Fourth Grade – One Day Match
Round 17 vs Hawkesbury @ Grahams Reserve on Sunday
10am start
1. Justin Cox
2. Oscar Lucius (+)
3. Bryn Mendel
4. Josh Cooper
5. Lachlan Charles
6. Dom Wheeler
7. Andrew Rochford (c)
8. Jack Hobson
9. Lachie Kerr
10. Adam Parkinson
11. Liam Dinan

QUICK LINK  Vale Michael Shepheard 1979 - 2022

 

Women’s First Grade – One Day Match
Round 15 vs Campbelltown-Camden @ Raby Oval 1
10am start
1. Zara Shipp
2. Saskia Horley
3. Mikaela Turik (c)
4. Shivani Mehta
5. Annabel Hutt
6. Charlotte Camburn
7. Sarah Turner (+)
8. Kristie Crawford
9. Chelsea McLerie
10. Natalie Jonkers
11. Laura Judson
12. Stephanie Hughes

Women’s Third Grade – One Day Match
Round 15 vs Campbelltown-Camden @ Balgowlah Oval
12:30pm start
1. Emma Lyon
2. Renee Hough (c)
3. Helen Hull
4. Sophie Beukers
5. Emily Hatfield
6. Mason White
7. Annabelle Gilbert
8. Sallie Molyneux
9. Cam Pryor
10. Mia Nel
11. Didi Prins
12. Sarah Gordon
13. Steph Hughes

Brewer Shield – One Day Match
Round 15 vs Penrith @ Bill Ball Oval
10am start
1. Brooke Frew
2. Emily Horstead
3. Eliza Henry
4. Jazzy James
5. Ellie James
6. Mia Nel (c)
7. Jessica Manning
8. Maya Nicey
9. Caitlin Du Preez
10. Charlotte Ambler
11. Shae Hiskett-Jones (+)
12. Cam Pryor