Proudly Sponsored by
0
Items : 0
Subtotal : $0.00
View CartCheck Out
Proudly Sponsored by
0
Items : 0
Subtotal : $0.00
View CartCheck Out

Men look to bounce back, Women hope to continue strong start – Men’s and Women’s teams 20-21 November 2021/22

The Raydel Manly Warringah Waratahs for Men’s Round 3 and Women’s, PG’s, and Men’s 1st Grade T20 round 2. The Men’s club will be looking to bounce back after a dismal last round, while the Women’s sides will look to continue their momentum from last weekend after a clean sweep of wins across all grades.

Men’s 1st Grade had a disappointing loss despite some heroics with the bat from skipper Lenton, who scored yet another ton for the club. 2’s and 3’s also suffered defeat, while 4th and 5th grade both took home wins off the back of tons from Lachie Coyte in 4’s and Jack Melchiore in 5’s. All Women’s sides took home convincing wins, with a special mention to the Women’s 1st grade side for their first game and win in the 1st grade competition since 1983/84.

Men’s 1st Grade welcome back NSW gun bat Ollie Davies, as well as Tom Lammonby, who makes his first grade debut in only his second game for the tahs since arriving from England last week. 2’s welcome the experienced Cam Merchant and young quick Josh Seward back to the side, while 3’s enjoy the company of Josh Wigney returning and Ellis Raymond moving up from 4’s. 4th grade brings back Keelan Mendel, skipper Andrew Rochford, and both Toby Laughton and Bryan Mendel who return after a year or two away from the club. 5th grade make 3 changes with Hayden Calvert, Will Mathieson and the experienced Ben Falconer returning to the side. 1st Grade T20 maintains a similar side, while PG’s welcome back skipper Ollie Davies, James Waddington, along with possible PG debutants Bryn Mendel and Matthew Somerville who round out the squad of 13.

Mia Waddington joins the Women’s 1st grade side in replacement of the unavailable Sarah Turner, while Mia Nel comes into the second grade 12. Brewers have named an unchanged side, with every reason to after their win last week. Women’s 3’s welcome back Renee Hough to skipper the side as well as Brooke Frew who will make her 3rd Grade debut.

QUICK LINK  Waratah Trailer - 4th/5th of December

Good Luck to all teams. Go Manly!

 

Men’s First Grade – One Day Match
Round 3 vs Western Suburbs @ Manly Oval
10am start
1. Ben Bryant
2. Ahillen Beadle
3. Jay Lenton (c) (+)
4. Ollie Davies
5. Ryan Farrell
6. Tom Lammonby
7. Joel Davies
8. Elliot Herd
9. Ryan Hadley
10. Greg West
11. Jake Carden

Men’s Second Grade – One Day Match
Round 3 vs Western Suburbs @ Pratten Park
10am start
1. Matt Brewster (+)
2. Logan Weston
3. Cameron Merchant
4. Jacob O’Sullivan
5. Sam Gainsford
6. Isaiah Vumbaca
7. Ned Hole
8. Tom Kaye
9. Andrew Jamieson (c)
10. Ryan Bishop-Perrett
11. Josh Seward

Men’s Third Grade – One Day Match
Round 3 vs Western Suburbs @ LM Graham Reserve
10am start
1. Sam Hole (c)
2. Sam Webber (+)
3. Dominic Wheeler
4. Jordan Daly
5. Zach Trewartha
6. Ellis Raymond
7. Roop Dhillon
8. Evan Dunnachie
9. Alex Bain
10. Josh Wigney
11. Michael Counsell

Men’s Fourth Grade – One Day Match
Round 3 vs Western Suburbs @ Blick Oval
10am start
1. Keelan Mendel
2. Oscar Lucius (+)
3. Jake Osborne
4. Lachlan Charles
5. Josh Cooper
6. Bryn Mendel
7. Lachie Kerr
8. Ollie Melville
9. Andrew Rochford (c)
10. Toby Laughton
11. Jack Hobson

Men’s Fifth Grade – One Day Match
Round 3 vs Western Suburbs @ Mike Pawley Oval
10am start
1. Reiley Dunlop (c) (+)
2. Hayden Calvert
3. Jake Hutchings
4. Liam Dinan
5. Simon Waddington
6. Will Mathieson
7. Ben Falconer
8. James Waddington
9. Seb Bush
10. Raja Ganeshraj
11. Josh Lawson

Kingsgrove Sports T20 Cup – T20 match
Round 2 vs UNSW @ Manly Oval
2:30pm start
1. Jay Lenton (c) (+)
2. Ollie Davies
3. Tom Lammonby
4. Ryan Farrell
5. Joel Davies
6. Ben Bryant
7. Isaiah Vumbaca
8. Steve O’Keefe
9. Elliot Herd
10. Mickey Edwards
11. Ryan Hadley
12. Greg West
13. TBC

Poidevin-Gray Shield – T20 Match
Round 2 vs UNSW @ Manly Oval
10am start
1. Jake Osborne
2. Keelan Mendel
3. Ollie Davies (c)
4. Joel Davies
5. Oscar Lucius (+)
6. Bryn Mendel
7. Josh Seward
8. Evan Dunnachie
9. Ollie Melville
10. Liam Dinan
11. Jack Hobson
12. James Waddington
13. Matt Somerville

QUICK LINK  Waratahs Release 2021/22 Blue Blood Membership

Men’s unavailable list:
– Jack Edwards
– Mickey Edwards (Saturday only)
– Morne Morkel
– Steve O’Keefe (Saturday Only)
– Neal Prowse
– Lachie Coyte
– Lachie Trewartha
– Josh Cooper (Sunday Only)
– Adam Gummer
– Matt Priest
– Glyn Archer
– Ash Virdi
– Andrew Boulton
– Jack Melchiore

Women’s First Grade – T20 Match
Round 2 vs Universities @ David Phillips South
3:30pm start
1. Charlotte Camburn
2. Saskia Horley
3. Annabel Hutt
4. Natalie Jonkers
5. Shivani Mehta
6. Kate Salmon
7. Zara Shipp
8. Mikaela Turik (c)
9. Mia Waddington
10. Chelsea McLerie
11. Laura Judson

Women’s Second Grade – T20 Match
Round 2 vs Universities @ David Phillips South
12:15pm start
1. Charlotte Ambler
2. Natalie Guyot (c)
3. Kristie Crawford
4. Jessica Manning
5. Chloe Osborne
6. Claire Waddington
7. Jasmin Wilson
8. Chelsea McLerie
9. Renee Hough
10. Stephanie Hughes
11. Mia Waddington
12. Mia Nel

Women’s Third Grade – T20 Match
Round 2 vs Gordon @ Forsyth Park
12:30 pm start
1. Claire Waddington
2. Ashleigh Karcher
3. Emma Lyon
4. Sallie Molyneux
5. Renee Hough (c)
6. Mason White
7. Sarah Gordon
8. Cam Pryor
9. Annabelle Gilbert
10. Brooke Frew
11. Emily Hatfield
12. Jade Cunningham

Brewer Shield – T20 Match
Round 2 vs Universities @ David Phillips South
9am start
1. Caitlin Du Preez
2. Brooke Frew
3. Eliza Henry
4. Emily Horstead
5. Jazzy James
6. Shae Hiskett-Jones
7. Sophie Lowry
8. Mia Nel (c)
9. Maya Nicey
10. Ruby Gruber
11. Darcey Whiteley

Women’s Unavailable List:
– Sam Bates
– Niamh Bullen
– Sarah Turner
– Jessica Mulcahy
– Ellen Hall
– Ellie James
– Helen Hull
– Gemma Lacey
– Sophie Beukers