0
Items : 0
Subtotal : $0.00
View CartCheck Out
0
Items : 0
Subtotal : $0.00
View CartCheck Out

Waratahs look for Grand Final births – Semi Final Teams 2nd, 4th, 5th Grade and Brewer Shield T20

The TravelSIM Manly Warringah Waratahs are primed and ready for a shot at the title with 3 teams looking to qualify for the big dance.

With Grand Final births up for grabs, the selectors have named unchanged line-ups for 2nd and 4th grade, while 5th grade has called in the experience of Ross Trewartha to cover for the unavailability of Geoff Isaacs, with Dylan Marshall taking over the captaincy.

Unlike the Quarter Finals from last weekend, it’s do-or-die cricket with the winners going through to the GF and the losers beginning their plans for next season.

We were able to get 3 from 3 wins last weekend, but the opposition will be tougher, stronger and hungrier for the win, and we need to match their desperation.

Lets also not forget our Brewer Shield girls who are playing 2 T20 matches at Mike Pawley Oval on Sunday against Penrith and Gordon. Do well ladies.

Second Grade v Hawkesbury @ Owen Earl Oval
Saturday and Sunday 24th and 25th March
Play commences: 10:00am

  1. Jarrod Rawlings
  2. Jack Ritchie
  3. Aidan Bariol (+)
  4. Tom Kaye
  5. Ash Virdi
  6. Logan Weston
  7. Sam Gainsford (c)
  8. Nick McLachlan
  9. Andrew Hicks
  10. Jake Carden
  11. Andrew Jamieson
  12. Sam Webber (12th man)

 

Fourth Grade v Gordon @ Grahams Reserve
Saturday and Sunday 24th and 25th March
Play commences: 10:30am

  1. Dom Wheeler
  2. Adam Gummer (c)
  3. Matt Brewster (+)
  4. Jarrod Walter
  5. Will Akhurst
  6. Brad Wilson
  7. Alex Bain
  8. Jimmy Crombie
  9. Michael Council
  10. Sam Alexander
  11. Zac Trewartha

 

Fifth Grade v Sutherland @ Manly Oval
Saturday and Sunday 24th and 25th March
Play commences: 10:30am

  1. Bryn Mendell (+)
  2. Nick Cohen
  3. Joel Davies
  4. Aidan Bennett
  5. Jacob Graham
  6. Dylan Marshall (c)
  7. Ross Trewartha
  8. Ben Falconer
  9. Jordan Brewster
  10. Glyn Archer
  11. Jarrad Ninness

 

Brewer Shield T20 – Game 1 v Penrith @ Mike Pawley Oval
Sunday 18th March
Play commences: 10:00am

  1. Natalie Guyot
  2. Breanna Henry
  3. Sienna James
  4. Gemma Lacey
  5. Chelsea McLerie
  6. Robyn Medley
  7. Genevieve O’Brien
  8. Chloe Osborne
  9. Amelia Sim
  10. Mia Waddington
  11. Jasmin Wilson
  12. Hannah Woolf

 

Brewer Shield T20 – Game 2 v Gordon @ Mike Pawley Oval
Sunday 18th March
Play commences: 2pm

  1. Natalie Guyot
  2. Breanna Henry
  3. Sienna James
  4. Gemma Lacey
  5. Robyn Medley
  6. Mia Nel
  7. Genevieve O’Brien
  8. Chloe Osborne
  9. Amelia Sim
  10. Mia Waddington
  11. Jasmin Wilson
  12. Hannah Woolf